naše projekty
blog

Čerešňa – rozkvitnutý symbol lásky

Extra

Máte za sebou prvomájový bozk pod jej rozkvitnutou korunou? Potom sa s nami poďte dozvedieť viac o jej pôvode a vlastnostiach. Čerešne pochádzajú z mesta Kerasund, jedného z prístavov v Malej Ázii, odkiaľ čerešňu podľa pradávnych písomností priniesol do Ríma rímsky veliteľ Lucullus. Bolo to v 1. storočí pred našim letopočtom. Neskôr čerešňa začala cestovať po celej Európe a stala sa skvostnou ozdobou našich záhrada parkov. V takom Japonsku sú kvitnúce čerešne dokonca oslavované, ich kvitnutie tamojší obyvatelia oslavujú ako štátny sviatok. Kvietok čerešne je pre nich národným symbolom. „Sakura“ pre nich nepredstavuje len príjemnú jar, ale hlavne obnovu a nádej.

Japonci sú naozajstní milovníci čerešňových kvetov. V Japonsku dokonca kúpite aj zmrzlinu z čerešňových kvetov. Čerešňové stromy sú krásne nie len na jar, ale aj počas celého leta. Dodnes je čerešňa oprávnene v mnohých kultúrach predstaviteľkou šťastia, lásky a radosti. Jej výskyt vidno v skorú jar, kedy jej kvety zakvitnú do ružova. Na svete však existuje viac ako 200 rôznych odrôd čerešní a ich kvety nie sú vždy len ružové. Môžu byť sfarbené do biela, či žlta, alebo sa ich farba môže časom meniť. Väčšine čerešní sa na jeseň listy menia na ohnivočervené a opadajú.

Strom má majestátnu korunu a sladké plody, ktoré každého očaria svojim leskom, ale hlavne chuťou. Pôda, v ktorej čerešne pestujeme by mala byť vlhko priepustná a dobre prevzdušnená. Čerešňa je obľúbenou drevinou vhodnou pre výrobu dýh a aj pri dekoračnom dyhovaní. S minimálnou plochou dreva dokáže veľký priestor rozžiariť a získať luxusný vzhľad. Z dreva sa dajú vyrobiť pekné misky, drevené dekorácie, alebo nábytok.

Takto krásne drevo, s ktorým roky žijete v symbióze vo vašej záhrade je veľká škoda použiť ako palivové drevo do krbu. V pizzových peciach, alebo v údiarniach je však využitie čerešňového dreva vášňou. Správne vybrané drevo na údenie poskytuje mäsu správnu chuť, vôňu a farbu. Čerešňové drevo má výrazné letokruhy a značnú kresbu. Je tvrdé a odolné, čo našlo svoje uplatnenie aj pri výrobe kuchynských pracovných plôch. Z čerešňového dreva sa vyrábajú aj šperky a svoje uplatnenie našlo aj v galantérii pri výrobe maličkých gombíkov, či brošní. Život čerešní je prekvapivo kratší, ako je tomu u iných druhov stromov. Odhaduje sa na 20-30 rokov. Osobitým druhom je čerešňa čierna, ktorá môže rásť až 250rokov, čo je celkom značným rozdielom.

Vedeli ste, že kvety čerešní sú jedlé? Môžete si z nich pripraviť japonský čaj, alebo dokonca ich použiť ako jedlú ozdobu. Skvelo chutia vraj jemne osolené. Čerešňové kvety nás ale nefascinujú len svojim vzhľadom. Sú obľúbenou prísadou známych parfumov. V meste Macon v Georgií je vysadených viac ako 350 000 čerešní! Miestny realitný maklér William A. Fickling Sr. našiel jeden z týchto stromov na svojom pozemku v roku 1949. Učarovali mu, neustále sa o nich snažil dozvedieť viac a tak vytvoril obrovský čerešňový sad. Odvtedy ho nie len miestni obyvatelia nazývajú „otcom čerešní“. Ak budú vaše kroky v budúcnosti viesť do Washingtonu a zatúžite po rozkvitnutej čerešňovej vetvičke, vedzte, že takýto čin sa vám neoplatí realizovať. Je to považované za vandalizmus, ktorý môže byť potrestaný dokonca zatknutím.

followujte nás

Sociálne siete

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.