naše projekty
blog

Dub - jeden z najpôsobivejších stromov

Extra

Prvé fosílie súvisiace s históriou dubov sa objavili asi pred 35 miliónmi rokov, s podobnými črtami stromov, ako majú súčasné duby. Dubové drevo má určitú odolnosť voči vode, preto bolo v minulosti používané pre výrobu vecí, ako sú sudy na víno, alebo dokonca člny. Dub je rozšírený v celom severnom miernom pásme a vo vysokých nadmorských výškach v trópoch.

Jeho plody– žalude, poskytujú potravu pre malú zver. Dnes evidujeme asi 450 druhov rôznych stromov a kríkov z čeľade bukovité. Medzi najznámejšie patria dub biely a dub červený.  Drevo z dubov sa vo veľkej miere používa v stavebníctve, hlavne pri výrobe podláh, nábytku, a dyhy. Biele duby majú listy bez štetín, občas so žľaznatými okrajmi. Duby sa ľahko množia pomocou spomínaných žaluďov, a dobre rastú  v mierne vlhkej, alebo v piesočnatej pôde. Duby sú odolné a dlhoveké, ale neznášajú tieň. Všetky dubové druhy sú silné, tvrdé, ťažké a husté a vďaka vysokému obsahu trieslovín sú veľmi odolné voči napadnutiu škodcami, alebo hubami.

Dub je jednou z najobľúbenejších drevín používaných pri výrobe nábytku. Slávni dizajnéri ako Gustav Stickley a Frank Lioyd Wright stavili taktiež na dub. Dub je vysoko odolný, ľahko sa s ním pracuje a vyzerá skvele morený, alebo s čírym prírodným povrchom. Jeho drevo má množstvo odtieňov, a kresbu, ktorá je úplne jedinečná a nenapodobiteľná. Všestrannosť dubu znamená, že dokáže oživiť aj moderný kúsok nábytku. Dubové drevo môže časom stmavnúť a nadobudnúť viac jantárových tónov. Stáva sa to v dôsledku vystavenia dreva kyslíku a UV žiareniu.

Pokiaľ ide o dubový nábytok, väčšina ľudí si túto zmenu ani neuvedomí, pretože je veľmi jemná. Môžu to však zaznamenať, pokiaľ majú doma viac dubových kúskov. Z tohto dôvodu vo všeobecnosti platí, že je lepšie kúpiť celú sadu dubového nábytku naraz. Na záver ešte jedna zaujímavosť, ako býva zvykom. Vedeli ste, že z dubových žaludí je možné vyrobiť múku pre ľudskú spotrebu?

followujte nás

Sociálne siete

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.