naše projekty
blog

Smrek - najstaršia drevina na Slovensku

Extra

V našich podmienkach v dávnych vekoch fungovala príroda bez významného vplyvu človeka, a územie pokrývali pralesy, vo veľkej miere aj smrekové, čo má za následok fakt, že ide zrejme o najstaršiu drevinu. Na celom svete sa vyskytuje cca 40 druhov rôznych smrekov, rastúcich v nížinách a horských oblastiach. Spolu s borovicou a brezou patrí k drevinám, ktoré rastú v najsevernejšej časti pologule. Najznámejším z nich je smrek obyčajný. Kmene smrekov sú rovné a dlhé, koruny husté a úzke. Šišky majú takmer desať centimetrov so zaobalenými šupinami.

Smreky rastú rýchlo a využitie dreva je pomerne rôznorodé. V tomto dôsledku sa smrekové drevo vo veľkom množstve používa na priemyselnú výrobu a v stavebníctve. Smreky, ktoré sa používajú na výrobu buničiny, papiera a reziva, sú najdôležitejšie komerčné ihličnany. Dorastajú do výšky 30 až 50 metrov. Jednotlivé stromy môžu rásť až 600 rokov, ale zvyčajne sa vyrubujú vo veku 100-120 rokov.

Pred časom presnej botanickej klasifikácie boli všetky ihličnany známe ako jedle. Preto je smrek stále často známy ako červená jedľa. V závislosti od uhla rezu je viditeľný buď jasný pruhovaný vzor, alebo krížový rez. V závislosti od miesta a rastu sa mení aj šírka letokruhov, a aj hustota dreva. Široké letokruhy sa rovnajú nižšej hustote, tým pádom takéto drevo disponuje nižšou pevnosťou. Drevo s vysokou hustotou sa používa vo vysoko zaťažených stavbách. Drevo je ľahké a mäkké, no napriek tomu má relatívne nízku hmotnosť a dobré elastické vlastnosti. Nie je náchylný na krútenie a po vyschnutí zostáva stabilný. Jeho trvácnosť môžeme ešte predĺžiť nanesením ochranného náteru.

Smrekové drevo je ľahko opracovateľné nástrojmi a strojmi. Skvelo sa píli ,hobľuje, ľahko sa doňho vŕta, brúsi, frézuje. Spoje sa vytvárajú pomocou klincov, skrutiek, alebo lepidla. Smrekové drevo je dostupné ako guľatina a rezivo, ale aj lamelové drevo a dyha. Vynikne aj v interiérových doplnkoch, ale využíva sa aj pri výrobe drevených kompozitných materiálov.

Na záver ešte jedna zaujímavosť, zo smrekových výhonkov vetvičiek, ktoré sú zbierané v jarných mesiacoch je možné vyrobiť smrekový med, ktorý je mimoriadne zdravý aj pre deti, používa sa rovnako ako včelí, samostatne na lyžičku, alebo do čaju.

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.