Projekty
/
extra
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Smrek - najstaršia drevina na Slovensku

Smrek je vždy zelený ihličnan, ktorý pochádza z čeľade borovicovité.

extra

V našich podmienkach v dávnych vekoch fungovala príroda bez významného vplyvu človeka, a územie pokrývali pralesy, vo veľkej miere aj smrekové, čo má za následok fakt, že ide zrejme o najstaršiu drevinu. Na celom svete sa vyskytuje cca 40 druhov rôznych smrekov, rastúcich v nížinách a horských oblastiach. Spolu s borovicou a brezou patrí k drevinám, ktoré rastú v najsevernejšej časti pologule. Najznámejším z nich je smrek obyčajný. Kmene smrekov sú rovné a dlhé, koruny husté a úzke. Šišky majú takmer desať centimetrov so zaobalenými šupinami.

Smreky rastú rýchlo a využitie dreva je pomerne rôznorodé. V tomto dôsledku sa smrekové drevo vo veľkom množstve používa na priemyselnú výrobu a v stavebníctve. Smreky, ktoré sa používajú na výrobu buničiny, papiera a reziva, sú najdôležitejšie komerčné ihličnany. Dorastajú do výšky 30 až 50 metrov. Jednotlivé stromy môžu rásť až 600 rokov, ale zvyčajne sa vyrubujú vo veku 100-120 rokov.

Pred časom presnej botanickej klasifikácie boli všetky ihličnany známe ako jedle. Preto je smrek stále často známy ako červená jedľa. V závislosti od uhla rezu je viditeľný buď jasný pruhovaný vzor, alebo krížový rez. V závislosti od miesta a rastu sa mení aj šírka letokruhov, a aj hustota dreva. Široké letokruhy sa rovnajú nižšej hustote, tým pádom takéto drevo disponuje nižšou pevnosťou. Drevo s vysokou hustotou sa používa vo vysoko zaťažených stavbách. Drevo je ľahké a mäkké, no napriek tomu má relatívne nízku hmotnosť a dobré elastické vlastnosti. Nie je náchylný na krútenie a po vyschnutí zostáva stabilný. Jeho trvácnosť môžeme ešte predĺžiť nanesením ochranného náteru.

Smrekové drevo je ľahko opracovateľné nástrojmi a strojmi. Skvelo sa píli ,hobľuje, ľahko sa doňho vŕta, brúsi, frézuje. Spoje sa vytvárajú pomocou klincov, skrutiek, alebo lepidla. Smrekové drevo je dostupné ako guľatina a rezivo, ale aj lamelové drevo a dyha. Vynikne aj v interiérových doplnkoch, ale využíva sa aj pri výrobe drevených kompozitných materiálov.

Na záver ešte jedna zaujímavosť, zo smrekových výhonkov vetvičiek, ktoré sú zbierané v jarných mesiacoch je možné vyrobiť smrekový med, ktorý je mimoriadne zdravý aj pre deti, používa sa rovnako ako včelí, samostatne na lyžičku, alebo do čaju.

Autor príspevku
Martin Smoleňák
CEO, KUNAJ

Konateľ a ekonomický riaditeľ firmy ktorý sa stará o financie a obchod firmy. "Obchod sa nevyhráva cenou ale dôverou."

Viac článkov autora
Pre koho je kunaj

Mohlo by sa Vám tiež páčiť