naše projekty
blog

Jaseň - povesťami opradená drevina severanov

Extra

Severania jaseňu pripisovali liečivú silu a dokonca mu udelili posvätnosť. Bola mu pripisovaná moc vzkriesenia, vyháňania zlých duchov a zjednotenia dobra a zla. Vyrábali z neho magické amulety a kôru využívali pri veštení budúcnosti. Jasene predstavovali aj akési zvláštne prepojenie medzi minulosťou a prítomnosťou. Na území celého sveta je dnes rozpoznaných až 70 druhov rôznych jaseňov. Najrozšírenejším je jaseň štíhly, ktorý rastie aj u nás. Vyskytuje sa v celej Euroázii, v Rusku, v USA, na Kaukaze, ale aj na ďalekom východe. Tieto stromy najčastejšie nájdeme v parkoch a v záhradách, keďže obľubujú vlhkú a úrodnú pôdu. Ide o mohutné listnaté stromy, ktoré majú široké listy.

Môžu dorastať až do výšky 40 metrov a šírka kmeňa sa často blíži až k jednému metru. Dožiť sa môžu až 300 rokov. Ich kôra je sivastá a vonia ako čerstvo pokosené seno, je preto príjemné si sadnúť na lavičku pod jaseň a vdychovať túto arómu. Vďaka veľkému množstvu peľu v kvetoch jaseňa je aj skvelou medonosnou rastlinou. Plody, ktoré sú bohaté na tuky slúžia v zimnom období ako potrava pre rôzne druhy vtákov. Vetvy jaseňových stromov využívali Indiáni na výrobu lukov, vďaka ich vysokej ohybnosti a pružnosti. Svetlé až biele jaseňové drevo podobné olivovému, sa v dnešnom modernom svete s obľubou využíva na stolárske a remeselné práce. Ponúka širokú škálu rozmanitých textúr. Vyrábajú za z neho zábradlia, okenné rámy, obklady, ale aj nábytok. Zaujímavou možnosťou využitia jaseňového dreva vďaka jeho pevnosti, ale zároveň pružnosti je výroba športových potrieb, ako sú pádla, lyže, sánky a bejzbalové palice. Drevo disponuje výraznou kresbou, čo je jeho nezanedbateľnou prednosťou pri výrobe čelných strán nábytku, alebo napríklad parkiet.

Kresba je podobná tej dubovej, je však svetlejšia a pôsobí veselšie. Jaseň teda poteší všetkých tých, ktorý sa chcú odlíšiť od často preferovaného dubového mainstreamu. Dá sa povedať, že jaseň zažíva v dnešnej dobe akýsi nový zrod. Používatelia ho volia jednak kvôli cene, keďže cena duba je neporovnateľne vyššia, ale aj kvôli čistote jeho dreva. Pôsobí svetlo a nadčasovo.

Kôra jaseňa ja bohatá na triesloviny, je preto predmetom využitia vo farmaceutickom priemysle, spolu s listom jaseňa, aj keď listy jaseňa sa už viac používajú v ľudovom liečiteľstve, napríklad pri reume, a ako močopudný prostriedok pomáhajúci pri obličkových kameňoch. V minulosti ľudia používali kôru na zníženie teploty. Napriek všetkým výhodám jaseňa, je považovaný za toxickú, teda jedovatú rastlinu, preto je potrebné používať odvary z listov, alebo z plodov len veľmi opatrne. Zaujímavosťou je, že na Kaukaze sú plody jaseňa nakladané ako kapary a využívané ako korenie do rôznych jedál.

followujte nás

Sociálne siete

Kliknutím na „Súhlasím“ súhlasíte s ukladaním súborov cookie na vašom zariadení na zlepšenie navigácie na stránke, analýzu používania stránky a pomoc pri našom marketingovom úsilí. Viac informácií nájdete v našich zásadách o ochrane osobných údajov.